DermaVIP
instagram

Leczenie przebarwień skóry

Przebarwienia skóry, a także jej odbarwienia to dość częste zaburzenia koloru skóry. Najczęściej są to plamki, znamiona lub większe plamy o jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze niż naturalny. W części przypadków przebarwienia skórne to zmiany wrodzone, w innych – nabyte, wywoływane głównie przez szkodliwe dla skóry promieniowanie ultrafioletowe. Wrodzone zaburzenia pigmentacji skóry są najczęściej nieuleczalne, natomiast te pojawiające się pod wpływem różnych czynników można wyleczyć, a zwykle także im zapobiegać.


Przebarwienia skóry zaliczamy do grupy zaburzeń barwnikowych. Są to mieksca różniące się od otaczającej je skóry zabarwieniem. Przebarwienia mogą stanowić istotny defekt kosmetyczny - plamy na skórze mogą przybierać kolor od jasnobrunatnego, przez wszystkie odcienie, aż do szarego. Ich wielkość i kształt może być różna, mogą być umiejscowione na całym ciele, najczęściej jednak znajdują się w miejscach odsłoniętych, eksponowanych na słońce: czoło, okolice ust, a niekiedy nawet zajmują prawie całą twarz, dekolt czy dłonie.


 

Podział przebarwień:

Naskórkowe:

 1. związane z nadmierną liczbą melanocytów w naskórku

 2. związane z nadprodukcją melaniny przez prawidłową liczbę melanocytów:

 • Piegi (ephelides) to liczne drobne (wielkości 1-5 mm), nieregularne, jasno - lub ciemnobrązowe plamki powstające pod wpływem światła słonecznego, dlatego najczęściej występują na skórze twarzy i kończyn górnych. Piegi pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, ok. 2 roku życia, potem stopniowo ich przybywa, a w starszym wieku ilość piegów zwykle maleje. Piegi są gładkie, nie wystają ponad poziom skóry. Piegi występują z jednakową częstością u kobiet i u mężczyzn, szczególnie często pojawiają się u osób o jasnej skórze i o jasnych lub rudych włosach. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne.

 • Melasma (ostuda, chloasma) jest jednym z najczęstszych przebarwień występujących głównie u kobiet. Pojawiają się najczęściej po 30 roku życia. Rola czynników powodujących schorzenie jest nie do końca wyjaśniona. Są to przebarwienia nieregularne, ostro ograniczone brązowe plamy bez oznak zapalenia, umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi górne). Najczęstsza jest forma objawowa, występująca w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (chloasma uterinum), leków (np. hydantoiny) oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników). Wykwity nasilają się podczas intensywnej ekspozycji na ultrafiolet (w tym solarium)

 • Plamy soczewicowate starcze (letingines seniles) zostały nazwane tak z powodu swojego wyglądu zbliżonego do ziaren soczewicy. Są to okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed działaniem promieniowania ultrafioletowego (również tego z solarium), głównie na twarzy, grzbietach dłoni i szyi, a także przedramionach i podudziach. Najczęściej pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.

Przebarwienia pozapalne mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne (np. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy.

Skórne: melanina zlokalizowana w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej.

Mieszane: cechy przebarwień naskórkowych i skórnych.

Rodzaj przebarwienia można określić oglądając skórę oświetloną lampą Wood'a - jest to integralna część badania skóry.

Przyczyny powstawania przebarwień:

 • pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do samoistnego pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym

 • ciąża

 • stosowanie doustnej antykoncepcji

 • stosowanie zastępczej terapii hormonalnej

 • okres menopauzy

 • inne kuracje hormonalne

 • choroby wątroby

 • zaburzenia miesiączkowania

 • zapalenia przydatków

 • niedoczynność nadnerczy

 • nadczynność tarczycy

 • stosowanie leków (np. hydantoiny, mesantoina)

 • działanie substancji fitotoksycznych lub fotoalerizujących, znajdujących się w lekach, kosmetykach, mydłach

Jak unikac przebarwień?
Najważniejszym czynnikiem zapobiegającym przebarwieniom i pozwalającym na efektywną ich kurację jest ochrona przed promieniowaniem UV, polegająca na unikaniu słońca i solarium oraz regularnym, całorocznym stosowaniu preparatów z filtrami UV.

Usuwanie przebarwień
Jest kilka podstawowych metod, które można ze sobą łączyć. Oczywiście nie dowolnie i nie na własną rękę. Zawsze w porozumieniu z lekarzem. Najskuteczniejszym zabiegiem usuwającym przebarwienia na twarzy różnego pochodzenia jest terapia preparatem Cosmelan.
Peeling medyczny (chemiczny) to najbardziej popularny sposób złuszczania przebarwień.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!
Rejestracja DermaVIP - tel. 502 769 454 oraz (32) 733 13 18

DermaVIP
TUV
undicom.pl
projektowanie stron www katowice
created by
Pokaż stronę w wersji dla komputerów